Nasz szpital - oddziały Przybyszewskiego

Strona główna

Oddział kliniczny endokrynologii, przemiany materii i chorób wewnętrznych

Dostrzega się tylko to, czego się szuka, a rozpoznaje się tylko to, o czym się wie - Merril C.Sosman

 

Ordynator Oddziału

endokrynologii_przemiany_materii_chorob_wewnetrznych_marek_ruchala

 Prof. dr hab. Marek Ruchała

 

 

 

 

 

 

 

Sekretariat

Tel. 61 869 1330

Fax. 61 869 1682

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Oddział Kliniczny Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym już ponad 60 lat temu, wprowadzono leczenie schorzeń endokrynologicznych izotopami promieniotwórczymi.

 

Oddział specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu wszystkich schorzeń endokrynologicznych ze szczególnym uwzględnieniem chorób przysadki, tarczycy i nadnerczy, w tym również w diagnostyce i leczeniu nowotworów tych gruczołów. W ostatnim czasie, w coraz szerszym zakresie oddział prowadzi  diagnostykę i leczenie  guzów neuroendokrynnych (m.in. płuc i przewodu pokarmowego) z zastosowaniem najnowocześniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych, zajmuje się badaniami nad etiologią transseksualizmu, oferując pacjentom opiekę medyczną i poradnictwo psychologiczne.

 

Wykwalifikowani pracownicy działają nie tylko na potrzeby  macierzystej jednostki, ale prawie dla wszystkich szpitali uniwersyteckich oraz innych jednostek zewnętrznych w regionie. Oddział  leczy rocznie ok. 3400 pacjentów na 34 łóżkach i w ramach pododdziału dziennego pobytu.

 

Nadzór – dr hab. med. Maria Gryczyńska prof.UM

 

Jest pododdziałem prowadzącym diagnostykę a przede wszystkim leczeniem chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego przy zastosowaniu izotopów promieniotwórczych. Jest jedynym w regionie ośrodkiem terapii izotopowej u chorych ze zróżnicowanym rakiem tarczycy.

Nadzór – prof. dr hab. Jerzy Sowiński

 

Zajmuje się całościową diagnostyką i leczeniem schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego (głównie tarczycy, przysadki, nadnerczy, przytarczyc), jak i prowadzi leczenie chorych z niektórymi postaciami guzów neuroendokrynnych.

Nadzór – dr hab.med. Katarzyna Ziemnicka prof.UM

 

Zajmuje się wstępną diagnostyką raków tarczycy, a także całościową diagnostyką transseksualizmu.

 

Kierownik – prof. dr hab. Jerzy Sowiński

 

Pracownia Medycyny Nuklearnej zaopatrzona jest w nowoczesny wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny (gammakamera SPECT/CT, sondy do pomiaru źródeł promieniowania oraz bramki dozymetryczne do wykrywania skażeń promieniotwórczych). Pracownia jest jedyną pełno profilową placówką medycyny nuklearnej w województwie wielkopolskim. Zajmuje się m.in.  diagnostyką izotopową układu kostnego, serca, płuc, oceną czynności nerek i dróg moczowych. W Pracowni przeprowadza się również leczenie nadczynności tarczycy przy pomocy jodu radioaktywnego, a także  leczenie chorych ze zmianami przerzutowymi do kości z powodu raka gruczołu krokowego czy raka piersi izotopami strontu i samaru.

Kierownik - prof.dr hab. Marek Ruchała

 

Pracownia USG wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt ultrasonograficzny, w tym z sondą sonoelastograficzną co umożliwia precyzyjne typowanie zmian ogniskowych  tarczycy do biopsji cienkoigłowej. Prowadzi diagnostykę sonograficzną u pacjentów po operacji radykalnej raka tarczycy i przytarczyc.  Wykonuje ultrasonografię tarczycy oraz biopsję cienkoigłową dla potrzeb Kliniki, całego Szpitala, Zespołu Poradni Specjalistycznych oraz komercyjnie dla innych jednostek w regionie i osób zainteresowanych wykonaniem badania.

Kierownik – dr hab. n. med. Katarzyna Ziemnicka prof. UM

 

Zastępca – dr n. biol., mgr biotechnologii Bartłomiej Budny (specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej),

Pracownia wyposażona jest w nowoczesną aparaturę do badań molekularnych i prowadzi rutynowo analizę mutacji protoonkogenu RET (rak rdzeniasty tarczycy, zespoły MEN2) oraz analizę mutacji genu meniny (zespół MEN1). W niedługim czasie rozpocznie również szeroką diagnostykę hipogonadyzmu hipogonadotropowego. Obecnie w pracowni prowadzone są badania nad podłożem genetycznym wielohormonalnej niedoczynności przysadki, zaburzeń rozwojowych tarczycy, raka zróżnicowanego tarczycy oraz otyłości.

Kierownik – dr hab. n. med. Katarzyna Ziemnicka prof. UM

 

Pracownia zajmuje się badaniami nad etiologią zaburzeń identyfikacji płci a także w ramach pododdziału dziennego D3 prowadzi diagnostykę, leczenie i monitorowanie chorych z tymi problemami.

 

 

Ważne telefony

Poddział D1

Dyżurka lekarska - tel. 61 869 1321

Dyżurka pielęgniarska - tel. 61 869 1322

 

Pododdział D2

Dyżurka lekarska - tel. 61 869 1300

Dyżurka pielęgniarska - tel. 61 869 1333

 

Pododdział D3

Dyżurka lekarska - tel. 61 869 1154

Dyżurka pielęgniarska - tel. 61 869 1136