Nasz szpital - oddziały Przybyszewskiego

Oddział kliniczny audiologii i foniatrii

Ordynator Oddziału

Alicja Sekula2.png

 

Prof. dr hab. n. med. Alicja Sekula

 

Sekretariat

Tel. 61 869 1364

Fax: 61 867 3215

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pracownicy Oddziału Klinicznego Foniatrii i Audiologii stanowią zespół lekarzy (foniatrów, audiologów, otolaryngologów), akustyków, pielęgniarek, psychologów, logopedów, pracowników technicznych i administracyjnych.

 

Zespół ten zajmuje się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń procesu komunikatywnego, a więc zaburzeń narządu słuchu, głosu i mowy.

 

Kompleksowa diagnostyka audiologiczna prowadzona jest w całym przedziale wieku, tj. od ok. 2-3 miesięcy, poprzez dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, aż do późnej starości, z zastosowaniem metod subiektywnych, jak i obiektywnych. Oddział uczestniczy w realizacji Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków na II i III stopniu referencji. W przypadku stwierdzenia niedosłuchu wymagającego zastosowania odpowiedniego wzmocnienia, dopasowywane są aparaty słuchowe lub prowadzona jest kwalifikacja do operacji wszczepienia implantu słuchowego (ślimakowego, hybrydowego, na przewodnictwo kostne). Udział Oddziału Klinicznego Foniatrii i Audiologii w programach poprawy słuchu z zastosowaniem urządzeń wszczepialnych dotyczy kwalifikacji, jak i podłączeń procesorów mowy po implantacjach ślimakowych i hybrydowych.

 

Badania zaburzeń procesu komunikatywnego poszerzone są zawsze o ocenę psychologiczną oraz logopedyczną.

 

W przypadku zaburzeń czynności narządu równowagi wykonywane są m.in. vidoelektronystagmografia oraz posturografia.

 

W diagnostyce zaburzeń głosu i mowy wykorzystywane są: wideostroboskopia, glottografia, strobokimografia, analiza akustyczna.

 

W Oddziale wykonywane są zabieg operacyjne poprawiające czynność fonacyjną krtani, tzw. zabiegi fonochirurgiczne.

 

Rehabilitacja zaburzeń procesu komunikatywnego uwzględnia wdrażania prawidłowej emisji głosu w różnych schorzeniach foniatrycznych, naukę mowy po różnych zabiegach w zakresie jamy ustnej, naukę głosu i mowy przełykowej po całkowitym usunięciu krtani, trening słuchowy i rehabilitację słuchu u osób z niedosłuchem.

 

Szczególną uwagę zwraca możliwość badania zmysłów smaku i powonienia, m.in. z wykorzystaniem rejestracji węchowych potencjałów wywołanych.

 

Na 18 oddziałowych łóżkach hospitalizowanych jest rocznie ok. 2000 pacjentów.

 

Oddział Kliniczny posiada akredytację do szkolenia specjalizacyjnego w zakresie specjalności lekarskich (audiologia i foniatria), jak i specjalności mających zastosowanie w ochronie zdrowia (neurologopedia).

 

Pracownie

Pracownia Badań Elektofizjologicznych Narządu Słuchu - 61 869 1369

Pracownia Badań Narządu Równowagi - 61 869 1559

Pracownia Badań Narządu Głosu - 61 869 1720

Pracownia Logopedyczna

Pracownia Psychologiczna - 61 869 1112

Pracownia Audiologiczna - 61 869 1231

Pracownia Olfaktometryczna - 61 869 1392

 

 

Ważne telefony

Dyżurka lekarska - 61 869 1370

Dyżurka pielęgniarska - 61 869 1371