Nasz szpital - oddziały Przybyszewskiego

Oddział kliniczny chorób tropikalnych i pasożytniczych

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia - Albert Einstein

 

Ordynator Oddziału

chorob_tropikalnych_pasozytniczych_jerzy_stefaniak

Prof. dr  hab. Jerzy Stefaniak

 

 

 

 

 

 

 

Sekretariat:

Tel. 61 869 1363

Fax. 61 869 1699

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Tropikalnych i Pasożytniczych jest jednym z trzech wysokospecjalistycznych ośrodków medycyny tropikalnej w kraju. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem powszechnych chorób pasożytniczych oraz chorób egzotycznych importowanych z krajów odmiennej strefy klimatyczno-sanitarnej.

 

Lekarze oddziału zdobywali wiedzę w prestiżowych instytutach medycyny tropikalnej na świecie (Liverpool, Londyn, Bazylea, Genewa, Berlin, Atlanta, Birmingham), natomiast praktyczne umiejętności doskonalili w takich krajach jak Uganda, Angola, Tanzania, Papua-Nowa Gwinea, Tajlandia, Kuba, Peru czy Nepal.

 

Oddział zajmuje się leczeniem toksoplazmozy, włośnicy, bąblowicy wątroby, alweokokozy, toksokarozy, giardiozy, tasiemczyc i innych zarażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego, a także groźnych infekcji egzotycznych, głównie malarii, leiszmaniozy, schistosomozy, amebozy, filarioz układu limfatycznego, choroby Chagasa, czy śpiączki afrykańskiej.

 

21- łóżkowy oddział pozwala na hospitalizację ok. 500 pacjentów rocznie.

 

Pracownicy jednostki są odpowiedzialni za nadzór zdrowotny nad turystami czy misjonarzami wyjeżdżającymi lub powracającymi z krajów strefy międzyzwrotnikowej. Oddział pełni stały 24-godzinny dyżur medyczny w zakresie diagnostyki i leczenia chorób egzotycznych, bezpośrednio zagrażających życiu.

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej „ Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Celem powołania Fundacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Współtwórcami Fundacji byli: prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej w Poznaniu, ks. dr Ambroży Andrzejak – misjolog, oraz ówczesny student medycyny Norbert Rehlis. Od 1997 roku zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia. Swoją działalnością objęła przez lata istnienia kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Jamajce, Papui-Nowej Gwinei, Białorusi i w Kazachstanie. Aby leczyć najuboższych organizowane są wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Fundacja wspomaga ich również wysyłką lekarstw, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Celem Fundacji jest także profesjonalne przygotowanie wyjeżdżających do pracy w tropiku. Wraz z Katedrą i Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych organizowane są szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych. Fundacja zajmuje się także propagowaniem działalności humanitarnej i charytatywnej wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.
http://www.medicus.amp.edu.pl/index.php/home.html

 

Ważne telefony

Dyżurka pielęgniarska - tel. 61 869 1362

Dyżurka lekarska - tel. 61 869 1360