Nasz szpital - oddziały Przybyszewskiego

Oddział kliniczny gastroenterologii,Chorób Metabolicznych, Wewnętrznych i Dietetyki

Prof. Agnieszka Dobrowolska

Ordynator Oddziału

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Dobrowolska

 

 

 

Sekretariat

Tel. 61 869 1343

Fax. 61 869 1314

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

Profil leczniczy Oddziału Klinicznego Gastroenterologii, Chorób Metabolicznych, Wewnętrznych i Dietetyki obejmuje całokształt chorób przewodu pokarmowego, a w szczególności leczenie ostrych i przewlekłych chorób wątroby i trzustki,  nieswoistych zapaleń jelit: choroby Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z uwzględnieniem ich podłoża genetycznego, a także choroby trzewnej dorosłych oraz chorób metabolicznych.

Mamy duże doświadczenie w leczeniu biologicznym ciężkiej postaci choroby Leśniowskiego – Crohna, a od 2008r. oraz realizujemy program leczenia ratunkowego we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego od roku.  

W ramach terapii żywieniowej stosujemy systemy całkowitego żywienia pozajelitowego (TPN) oraz dojelitowego (EN).

 Oddział wyposażony jest  w  Echoendoskop i Elastograf  - które umożliwiają poszerzenie diagnostyki w zakresie schorzeń trzustki i wątroby.

Jesteśmy jednostką mającą uprawnienia do szkolenia w ramach specjalizacji w zakresie gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Na początku 2013 roku rozpoczęto działalność w zakresie poradnictwa dietetycznego w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego. Trwają prace nad utworzeniem poradnika żywieniowego dla osób z nadmierna masą ciała czy zespołem metabolicznym.

 


 

W zakresie chorób metabolicznych i dietetyki Oddział zajmuje się:

   • diagnostyką i leczeniem otyłości oraz zespołów metabolicznych,
   • diagnostyką  i leczeniem nietolerancji pokarmowych oraz rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim,
   • bardzo szeroką gamą schorzeń internistycznych.

Kwalifikacje personelu medycznego połączone ze ścisłą współpracą między oddziałami, pracowniami i laboratoriami szpitalnymi, pozwalają na wczesną identyfikację schorzeń, szybkie podjęcie skutecznego leczenia, a w efekcie na satysfakcję naszych pacjentów.

Efektywność leczenia rzadkich chorób metabolicznych w oddziale wynika z nieustannego podnoszenia kwalifikacji kadry medycznej, poprzez udział w projektach badawczych, odkrywających coraz to nowsze metody terapii.

 


 

Koło naukowe dietetyki

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki uczestniczą w szeregu działań związanych z profilaktyką i edukacją żywieniową. Wśród realizowanych zadań można wymienić:

 • przeprowadzenie warsztatów dotyczących zasad odżywiania w cukrzycy wśród członków poznańskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych,
 • prowadzenie edukacji żywieniowej na temat profilaktyki osteoporozy w ramach akcji: „Kostek z klasą”,
 • działalność naukową, w ramach której istnieje możliwości udziału w badaniach oraz tworzenia publikacji (m. in. ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia seniorów zrzeszonych w jednym z poznańskich klubów Seniora).

 


 Studenckie koło naukowe gastroenterologii

Uczestniczenie w pracach koła daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat schorzeń gastroenterologicznych. Studenci koła analizują interesujące ich tematy zarówno pod kątem wiedzy klinicznej jak i naukowej. Bardzo ważnym elementem działalności koła jest aspekt praktyczny. Studenci Studenckiego Koła Naukowego Gastroenterologii mają możliwość uczestniczenia w codziennej pracy zespołu, tym samym mają kontakt z pacjentami podczas spotkań koła poprzez prezentację chorych hospitalizowanych w Oddziale, uczestnictwo w wizytach pacjentów konsultowanych w Poradni Przyklinicznej oraz pracy Pracowni Endoskopowej.

Zainteresowani członkowie koła mają możliwość pisania prac naukowych, prezentowania tych prac na konferencjach naukowych oraz publikacji w czasopismach.

 


 

Stan łóżek szpitalnych na naszym oddziale to 19 łóżek dla pacjentów hospitalizowanych oraz 3 stanowiska do przetoczeń leków biologicznych. Wykwalifikowana kadra medyczna zapewnia o jak najwyższą jakość świadczonych usług oraz o atmosferę serdeczności podczas leczenia  w oddziale.

 


 

Ważne telefony

1. Dyżurka lekarska                     - tel. 61 869 1310

2. Dyżurka lekarska                     - tel. 61 869 1346

3. Dyżurka lekarska                     - tel. 61 869 1142

4. Dyżurka lekarska                     - tel. 61 869 1157

 

1. Dyżurka pielęgniarska - tel. 61 869 1312